Prečo zvoliť bezdrôtové riešenie inteligentnej domácnosti od nás?

 

Aj keď sa často stretnete s názorom, že káblové riešenie je oveľa lepšie, my sme k tomuto výroku skeptickí a v dnešnej dobe a pri dnešnom vývoji máme skôr názor, že bezdrôtové riešenia sú tým, čo sa stane v budúcnosti štandardom.

 

Prečo?

 

Inštalácia:

Samotná inštalácia bezdrôtových modulov je veľmi jednoduchá a nevyžaduje si žiadne stavebné úpravy. Je možná do pripravovaných stavieb, do rekonštrukcií, ale čo je dôležité aj do už hotových riešení bez potreby akýchkoľvek stavebných úprav. Pre porovnanie káblové riešenie bez novej elektroinštalácie nezrealizujete (niekoľkokilometrov káblov + centrálna jednotka v podobe obrovskej rozvodovej skrine vedľa pôvodnej rozvodovej skrine).

Poruchy:

V prípade poruchy ktoréhokoľvek modulu tento jednoducho odinštalujete a na jeho miesto nainštalujete nový - funkčný. V prípade poruchy centrálnej jednotky všetky ovládacie prvky fungujú manuálne (inteligentne nie, lebo centrálna jednotka je pokazená) a teda nemáte problém. Centrálnu jednotku Vám jednoducho naklonujeme na novú a vymeníme. Poruchu takmer nespozorujete. Pre porovnanie káblové riešenie prináša v prípade poruchy centrálnej jednotky veľký problém - ak sa pokazí, nefunguje Vám nič, čo je na ňu napojené. Svetlo nezasvietite ani manuálnym vypínačom, pretože rozvody idú cez centrálnu jednotku, ktorá nefunguje. Na to, aby ste vôbec rozbehali elektrinu, potrebujete technika, ktorý začne poruchu riešiť. Avšak do jeho príchodu (prinajlepšom ak bude hneď vedieť poruchu odstrániť), ste akoby bez elektrického prúdu.

Rozširovanie/premiestňovanie/odstraňovanie:

Modulárny systém, ktorý ponúkame, znamená jediné - je zložený z rôznych modulov, ktoré je možné kedykoľvek pridávať, premiestňovať či odoberať. Povedzme, že zákazník si nie je istý, či chce domácnosť automatizovať a ako veľmi a preto začne v malom, no zapáči sa mu to a teda postupne si dokúpi ďalšie moduly a rozšíri celý svoj systém. Keď zákazník zistí, že niektorý z vypínačov alebo zásuviek používa minimálne, ale vie o inom/inej, kde by to využil lepšie, jednoducho modul premiestni a v systéme premenuje a nastaví jeho funkčnosť. Pri káblovom riešení nič nedoplníte, nepremiestnite ani neodstránite. Jednoducho musíte mať všetko rozmyslené už pred stavbou alebo rozsiahlou rekonštrukciou, ináč máte smolu.

Prečo zvoliť inteligentnú domácnosť/komerčný priestor?

Najväčším plusom je okrem automatizácie a s ňou spojeného komfortu hlavne aj bezpečnosť a úspora výdavkov za energie. Nejde len o rozšírenie ovládateľnosti, že si dokážete cez telefón manuálne zapnúť kúrenie či zasvietiť svetlo. Inteligentná domácnosť prináša inteligentnú automatizáciu procesov, ktoré sa nastavia tak, aby sa vykonávali samé. To znamená, že Vaša domácnosť bude reagovať na vzniknuté situácie presne tak, ako by ste reagovali Vy a tým Vám uľahčí život. V rámci smart domácnosti dokážeme senzormi získať všemožné informácie, ktoré vieme potom využiť na aktiváciu reakcií (scén), ktoré spustia či vypnú Vami určené zariadenia, alebo vykonajú určitú funkciu.

Na základe týchto informácií dokážete prijať opatrenia, ktoré Vám pomôžu ušetriť nemalé čiastky, ktoré utrácate na energie. Kúrenie či chladenie sa nastavuje samo automaticky na základe analýzy vonkajšej a vnútornej teploty a predpovede počasia. Ostatné zariadenia merajú spotrebu elektrickej energie, z čoho nám vyjde report, na základe ktorého vidíte zariadenia, ktoré Vám najviac spotrebovávajú energiu. Takisto sa nepoužívané zariadenia v režime stand-by vypnú úplne (nezdá sa to, ale ich spotreba energie je v dnešných domácnostiach extrémna).

K bezpečnosti netreba veľa dodávať. Neustále máte svoju domácnosť pod kontrolou a ona sama Vám nahlási, že niečo nie je v poriadku. V našej ponuke nájdete aj inteligentné zámky a kamerové systémy, s ktorými získate komplexný prehľad a dohľad nad nehnuteľnosťou.

A čo sa bezpečnosti používania týka - šifrovanie je na úrovni elektronického bankovníctva, to znamená, že ak nemáte problém používať platobnú kartu či internetbanking pre účet, na ktorom máte celoživotné úspory, používanie inteligentnej domácnosti by pre Vás nemalo predstavovať žiaden problém.

A cena?

Opäť sa budeme opakovať, ale porovnanie ceny káblového a bezdrôtového riešenia vychádza v prospech bezdrôtového riešenia inteligentnej domácnosti. Moduly sú veľmi lacné a priznajme si, zasa až tak veľa ich v domácnosti nepotrebujeme. Centrálna jednotka je najdrahšou súčasťou inteligentnej domácnosti a jej cena ani nepresahuje 600€ (keď sa bavíme o najkvalitnejšej, tie lacnejšie, no nie menej kvalitné, kúpite už za cenu okolo 100€). Z toho vyplýva, že vzhľadom k požiadavkam zákazníka sa dá celkom slušná automatizácia zrealizovať už niekde od 1.500€. Ak hovoríme o náročnejšej automatizácii, automatizácii domov a víl či plnej automatizácii aj niektorých menších pristorov (napr. bytov), realizácia vyjde na niekoľko tisíc eur. Cena sa nedá jednoznačne špecifikovať, pretože každý zákazník vyžaduje iné riešenie. Avšak dostať sa s bezdrôtovým riešením cez 10.000€ sa podarí len naozaj obrovským projektom (ak vôbec). Väčšinou plná automatizácia priemerného bytu alebo domu (100m2) vyjde zákazníka 3.000-5.000€. Vzhľadom ku káblovým riešeniam je to zanedbateľné percento z celkovej ceny realizácie stavby.

Pre podrobnejšie príklady ceny realizácií kliknite sem.

 

Modularita a cena

Ďalšou výhodou systému je, že naozaj nemusíte naraz investovať celú sumu, či už to má byť 3 alebo 5 tisíc €. Ak chcete automatizovať, ale nemáte momentálne financie na realizáciu celej domácnosti, zautomatizujete si časť, pre Vás najzákladnejšiu. A postupom času si systém jednoducho podľa potreby a dostupných financií dopĺňate. Kľudne tempom 1 modul za mesiac (investícia cca 50€).