Ako funguje inteligentná domácnosť a čo všetko dokáže?

Ovládanie osvetlenia

Základnou funkciou každého smart systému je ovládanie osvetlenia v domácnosti. Prostredníctvom aplikácie dokážete ovládať všetky svetelné zariadenia synchronizované so systémom cez nástenné alebo skryté vypínače.

Podľa druhu nainštalovaného vypínača a osvetlenia môžete kontrolovať nielen zapnutie a vypnutie svetla, ale aj regulovať jeho intenzitu alebo farbu.

Osvetlenie aj po zavedení smart vypínačov stále môžete ovládať manuálne nástennými vypínačmi.

Osvetlenie ovládate buď osobne prostredníctvom aplikácie z akéhokoľvek miesta na planéte, kde máte signál na mobilný internet alebo pripojenie na Wifi, alebo prostredníctvom automatických scén (popis nižšie).

Automatické ovládanie svetla je nastavené prostredníctvom vytvorenia scén na základe reakcie na stanovený podnet - svetelnosť, príchod domov, spustenie alarmu, časovač a podobne alebo pomocou časovača.

Ovládanie spotrebičov

Tak, ako osvetlenie, môžete kontrolovať každé ďalšie zariadenie napojené do elektrického prúdu a synchronizované so systémom.

Je viacero možností, ako sa dajú kontrolovať spotrebiče. Napríklad sa môže jednať o smart spotrebič, ktorý je vyrobený tak, aby bol schopný synchronizácie so systémom a bez akýchkoľvek zásahov mohol byť okamžite ovládateľný vzdialene.

Ale aj spotrebič, ktorý nie je smart sa ním môže stať. Ako? Ak je spotrebič na diaľkové ovládanie, jednoducho zosynchronizujete ovládač so systémom (popis nižšie).

Ak je to však klasický spotrebič, ako napríklad stolová lampa, nainštalovaním špeciálneho ovládača na kábel alebo použitím smart redukcie do zástrčky z nej jednoducho spravíte smart stolovú lampu ovládateľnú cez vypínač, aplikáciu či automatické nastavenia.

Spotrebiče ovládate buď osobne prostredníctvom aplikácie z akéhokoľvek miesta na planéte, kde máte signál na mobilný internet alebo pripojenie na Wifi, alebo prostredníctvom automatických scén (popis nižšie).

Automatické ovládanie spotrebičov je nastavené prostredníctvom vytvorenia scén na základe reakcie na stanovený podnet - svetelnosť, príchod domov, spustenie alarmu, časovač a podobne alebo pomocou časovača.

Ovládanie zariadení cez diaľkový ovládač

Každé jedno zariadenie, ktoré má diaľkový ovládač, môže byť párovateľné so systémom a ovládané v aplikácii. odpadajú Vám teda starosti s diaľkovými ovládačmi. Všetky si ich nahráte do aplikácia a pohodlne z telefónu ovládate zariadenia, ku ktorým sú ovládače určené.

Tak ako u vyššie spomenutých funkcií, aj tieto zariadenia sa dajú ovládať vzdialene odkiaľkoľvek, pretože signál vychádza z riadiacej jednotky, umiestnenej v domácnosti, ktorá komunikuje s Vašou aplikáciou prostredníctvom internetu.

Zariadenia ovládate buď osobne prostredníctvom aplikácie z akéhokoľvek miesta na planéte, kde máte signál na mobilný internet alebo pripojenie na Wifi, alebo prostredníctvom automatických scén (popis nižšie).

Automatické ovládanie zariadení je nastavené prostredníctvom vytvorenia scén na základe reakcie na stanovený podnet - svetelnosť, príchod domov, spustenie alarmu, časovač a podobne alebo pomocou časovača.

Využívanie scén

Scény predstavujú pokročilé využívanie systému inteligentného domu, ktoré však obrovským spôsobom uľahčuje ovládanie, zvyšuje komfort a efektivitu systému. Môžeme povedať, že bez nich by inteligentný systém bol nuda a rozmar, s nimi je fantastickým uľahčením fungovania vo Vašej vlastnej domácnosti.

Scény je možné nastaviť tak, aby sa vykonali prostredníctvom osobnej aktivácie scény alebo na základe reakcie na nejaký podnet (vysvetlíme nižšie).

Čo samotné scény sú?

Ide o súbor akcií vykonaných na základe jedného jediného povelového signálu. Stále Vám to je nie úplne jasné?

Príklad: Povedzme, že keď zapínate televíziu súčasne s ňou zapínate aj audio systém. V aplikácii si nastavíte scénu napríklad s názvom Zapni TV a do nej si nahráte dve akcie - zapnutie televízie a zapnutie audio systému. A Vaša prvá jednoduchá scéna je na svete. Potom pri aktivácii scény Zapni TV sa automaticky spustí televízia aj s audio systémom. Miesto zapínanie dvoch vecí, stačilo stlačiť jedno tlačidlo.

Samozrejme, že uvedený príklad je úplne základnou formou scén a scény sa dajú vyšperkovať do totálnej komplexnosti a viete do nich zaradiť ktorékoľvek zariadenie, ktoré máte synchronizované so systémom.

Scény sú teda vykonateľné osobnou interakciou prostredníctvom smartfónu alebo viac sofistikovaným spôsobom - automatickým aktivovaním scény na základe prijatého podnetu.

Ani toto Vám nie je úplne jasné?

Príklad: Tentoraz uvedieme trošku komplexnejší príklad. Povedzme, že bývate v rodinnom dome a často prichádzate domov po zotmení. Scéna Príchod domov bude nstavená tak, aby zareagovala na polohu vo Vašom telefóne a ak sa priblížite autom ku garážovej bráne, scéna sa automaticky aktivuje - otvorí sa garážová brána, rozsvieti sa svetlo v garáži, rozsvieti sa svetlo v chodbe z garáže do domu, v hale a obývacom prietore, spustí sa audio systém a začne hrať hudba, podlahové kúrenie sa v prípade, že je vonku chladno prepne z módu temperovania do vykurovania na príjemnú izbovú teplotu.

Áno, aj takto náročná scéna je jednoducho naprogramovateľná v aplikácii. A zďaleka to nie je tá najkomplexnejšia scéna, ktorá sa dá využiť. Možnosti sú neobmedzené. Poliať trávnik ak dnes nepršalo, zakúriť ak je vonku zima, pustiť klimatizáciu ak je vonku teplo, zhasnúť všetky svetlá a vypnúť všetky spotrebiče pri odchode z domu ak sa v ňom nenachádza už žiaden člen rodiny, spustiť tichý alebo hlasný alarm v prípade návštevy zlodeja a mnoho ďalšieho.

Čo všetko je teda možné napojiť na inteligentný systém?

Vo všeobecnosti platí, že každý spotrebič napojený na elektrickú energiu je možné pripojiť do systému inteligentného domu.

Ako príklad môžeme uviesť najčastejšie otázky, s ktorými sa stretávame, resp. spotrebiče, ktoré sú najviac dotazované.

Inteligentný dom môže zahŕňať okrem iného aj:

 • osvetlenie,

 • stmievanie osvetlenia,

 • zmenu farieb osvetlenia,

 • kontrolu vykurovania (aj samostatne po miestnostiach),

 • kontrolu klimatizácie,

 • elektronický zámok na vstupných dverách,

 • alarm,

 • pohybové senzory,

 • dymové senzory,

 • detektory vody (vytopenej domácnosti),

 • senzory dverí a okien (otvorené, zatvorené),

 • detektory teploty a vlhkosti,

 • zástrčky,

 • adaptéry,

 • merače spotreby energie,

 • vstupné brány,

 • garážové brány,

 • kamerový systém,

 • videovrátnik,

 • vykurovanie príjazdovej cesty,

 • zavlažovací systém,

 • kontrolu domácich spotrebičov,

 • sťahovanie roliet,

 • sťahovanie závesov,

 • ovládanie audio systému,

 • a iné, na ktoré sme zabudli :)