Čo je to inteligentná domácnosť?

Inteligentná domácnosť od iNTELiDOM.sk - komplexné riešenie Vašej bezdrôtovej smart domácnosti

 

Vyvedenie z omylu

Ľudia častokrát nesprávne chápu, čo vlastne inteligentná domácnosť (alebo smart domácnosť, alebo inteligentné ovládanie) znamená. Myslia si, že celý ten inteligentný systém znamená, že budú môcť zasvietiť a zhasnúť osvetlenie vo svojej domácnosti cez mobil.

To je ale veľmý omyl!

Ovládanie svojich spotrebičov cez mobil je síce pokročilejšie, ale predstavuje iba rozšírenie ovládania, nie inteligenciu.

 

Čo teda skutočne je inteligentná domácnosť?

Inteligentnou domácnosťou môžeme nazvať takú domácnosť, ktorá vykonáva určité (vopred nastavené) činnosti autonómne, bez potreby zapojenia človeka ako riadiacej/spúšťacej/iniciačnej zložky.

 

Aký je cieľ inteligentnej domácnosti?

Cieľom inteligentnej domácnosti je uľahčiť život jej obyvateľom - realizovať každodenné, rutinné činnosti automaticky, presne podľa predstáv užívateľov a tým ušetriť čas. Nie menšími cieľmi sú taktiež: šetrenie finančných prostriedkov na náklady za energie a bezpečnosť.

 

Ako funguje inteligentná domácnosť a čo všetko dokáže?

Keď sa bavíme o inteligentnej domácnosti, ako sme už vyššie spomínali, jej základnou črtou je autonómne správanie - realizácia úkonov na základe vopred nadefinovaných postupov, ktoré sú špeciálne vytvorené podľa Vás, aby Vám jednak zjednodušili život, ušetrili čas, ale aj nemalé množstvo finančných prostriedkov, či pomohli chrániť Vašu nehnuteľnosť či Vašu rodinu. Prejdite si zoznam základných funkcií, ktoré sme pre Vás pripravili nižšie.

Čo všetko teda môžem ovládať v rámci inteligentnej domácnosti?

Pri realizácii inteligentných domácností naozaj platí, že fantázii sa medze nekladú. Ovládať môžete všetko od osvetlenia, vykurovania, chladenia, tienenia, zavlažovania, multimédií až po zabezpečenie bezpečnosti.

 

Ovládanie osvetlenia

Základnou funkciou (resp. funkciou, ktorú každý očakáva) každého smart systému je ovládanie osvetlenia v domácnosti. Pre ovládanie osvetlenia nie je potreba naťahovania desiatok kilometrov káblov po celej Vašej domácnosti. V našom bezdrôtovom systéme využívame inteligentné vypínače/relátka, ktoré sa jednoducho nainštalujú na miesto alebo pod existujúci vypínač a svetlo sa automaticky stáva inteligentným. Toto svetlo je aj naďalej ovládateľné manuálne, ale aj doplnené o vzdialené ovládanie. A v tom momente je pripravené na zaradenie do našej autonómnej siete a využiteľné v rôznych automatizáciách. Anglicky hovoriaci užívatelia môžu celý svoj inteligentný systém jednoducho ovládať hlasovými príkazmi prostredníctvom hlasových asistentov (Siri, Alexa, Google Home).

Svetlá môžeme podľa druhu nainštalovaného vypínača zapínať a vypínať, ale aj stmievať či zosilňovať ich jas, môžeme meniť farebnosť (RGBW).

Osvetlenie môžeme teda v rámci inteligentnej domácnosti ovládať tromi spôsobmi: manuálne vypínačom, vzdialene cez aplikáciu, hlasovo cez hlasového asistenta, prostredníctvom automatizovaných scén (popis nižšie).

 

Ovládanie vykurovania a chladenia

Väčšina dnešných novostavieb je realizovaných tak, aby domácnosti využívali zónové vykurovanie. To samozrejme pomáha k úspore energie. Avšak so zapojením inteligentného ovládania úspora energie ešte narastá. Predstavte si, že systém bude vedieť, či je niekto doma a podľa toho sa bude riadiť. Alebo vylúči vykurovanie v miestnostiach, v ktorých sa momentálne nik nenachádza. Alebo jednoducho len vykúrenie domácnosti pred návratom domov na požadovanú teplotu. Nezáleží, či sa jedná o podlahové či radiátorové kúrenie, nezáleží či je elektrické. Do systému vieme pripojiť všetky druhy vykurovania.

Moderné kotle často ponúkajú rozšírené možnosti ovládania (informujte sa u Vášho dodávateľa). Ak však Váš kotol niečo také neponúka, tak samozrejme vieme Vám s tým pomôcť.

Automatizácia kúrenia môže prebiehať viacerými spôsobmi:

 • Ak máte záujem len o automatizáciu kúrenia, nepotrebujete k tomu centrálnu jednotku. Stačí použiť napríklad termostat Netatmo alebo radiátorové hlavice od tej iste firmy a v okamihu sa Vaše vykurovanie stáva inteligentným. Ale v rámci našej definície inteligencie tieto zariadenia poskytujú rozšírenie ovládateľnosti.
 • Ak chcete mať inteligentnú celú domácnosť (alebo viacero jej častí), je potrebnú začať centrálnou jednotkou. Pri takejto inštalácii však už naozaj ide o autonómnu inteligenciu, v rámci ktorej systém môže reagovať na viacero podnetov, ako len na vnútornú a vonkajšiu teplotu.

Čo sa týka chladenia, taktiež Vaše klimatizácie môžu byť pridané do inteligentnej siete Z-Wave prostredníctvom externého ovládača, akým je napríklad tento ovládač klimatizácie od firmy Remotec. Funguje v podstate ako diaľkový ovládač, ktorý je schopný komunikovať s centrálnou jednotkou a nielen zapínať klimatizáciu, ale aj nastavovať na nej požadované teplotu.

 

Ovládanie tienenia

Máte na svojich oknách žalúzie alebo rolety? Alebo tienidlá, závesy či záclony? Chcete ich napojiť do inteligentnej siete? Je to veľmi jednoduché, podobne ako pri osvetlení. Jednoduchým pridaním inteligentného vypínača sa stáva aj Vaša tieniaca technika inteligentnou. V niektorých systémoch (Fibaro), môžete dokonca okrem sťahovania a zaťahovania ovládať aj naklonenie lamiel žalúzií. Centrálna jednotka Athom Homey ale túto funkciu zaťiaľ neposkytuje.

A načo Vám bude inteligentné tienenie? Napríklad na:

 • zabezpečenie vykurovania prostredníctvom slečného žiarenia (systém detekuje, kedy by bolo treba v dome prikúriť a podľa intenzity slnečného svitu rozhodne, či najskôr nevyužije vytiahnutie roliet či žalúzií na vyhriatie miestnosti,
 • zabezpečenie neprehrievania miestností - keď systém detekuje, že teplota v miestnosti stúpa a dochádza k jej zbytočnému prehrievaniu, jednoducho pomocou tieniacej techniky zabezpečí, aby slnko dnaú miestnosť ďalej nezohrievalo,
 • prebúdzanie slnečným svitom - vo Vami nastavenom čase systém začne pomalé natáčanie lamiel žalúzií či ich vyťahovanie tak, aby sa jemným spôsobom zobudil a urobil to čo najprirodzenejšie - slnečným svitom,
 • reálna tma pre zdravší spánok - svetelné znečistenie v dnešnej dobe je extrémne. dokonca aj počas noci k nám do spální preniká svetlo, ktoré zamedzuje zdravému spánku. Ľudské telo by malo počas noci oddychovať v tme, aby nezostalo v bdelom stave, čo mu pomôže lepšie zregenerovať, čím sa zlepšuje zdravotný stav a predlžuje život. Zatiahnutie tienenia pri aktivázii nočného režimu je teda dôležitou súčasťou inteligentnej domácnosti, ktorá okrem iného pomáha dbať o Vaše zdravie.
 • súkromie, bezpečnosť a ochrana - zatiahnuté rolety či žalúzie zabezpečujú nielen súkromie od zvedavých pohľadov susedov či okoloidúcich, ale taktiež pomáhajú k zvýšeniu bezpečnosti a sťažujú možnosti vniknutia.

 

Ovládanie zavlažovania

Tak ako ostatné súčasti Vašej domácnosti, tak aj zavlažovanie je jednoduché zakomponovať do Vášho inteligentného systému. Následne môžete zavlažovanie spúšťať nielen na základe časového hramonogramu, ale aj na základe predpovede počasia či aktuálnych poveternostných podmienok. Znamená to teda, že pokiaľ systém vie, že večer by malo pršať, nespustí zavlažovanie, aby sa zbytočne trávnik neprelial. Avšak pokiaľ pršať nebude, systém to zaznamená a trávnik v neskoršom čase poleje, aby nedošlo k jeho vyschnutiu. Samozrejme zavlažovanie dokáže reagovať na Vašu prítomnosť, čo jednoducho znamená, že systém sa nespustí keď ste doma a chodíte po záhrade.

 

Ovládanie multimédií

Moderné domácnosti častokrát využívajú moderné multimediálne systémy. S nami ponúkanou inteligentnou domácnosťou máte možnosť zaradiť do svojej automatizácie aj ovládanie multimédií, ako napríklad ozvučenia, televízie, hernej konzoly a pod. Častou požiadavkou je realizácia ozvučenia v celej domácnosti, teda aj v kúpelniach, na terasách, dokonca aj v záhradkách prostredníctvom reproduktorov - kameňov.

 

Bezpečnosť

Keď už kvôli ničomu inému, tak kvôli bezpečnosti by ste aspoň mali začať uvažovať nad inteligentnou domácnosťou. A nie, nemáme na mysli iba realizáciu alarmu. Veď predsa v rámci domácností na nás číha oveľa viac oveľa pravdepodobnejších nebezpečenstiev, ako vlámanie a krádež.

Vezmime si napríklad taký únik plynu. Tento tichý zabijak sa môže postarať o nepríjemné - životu nebezpečné situácia. Jednoduchým senzorom úniku plynu dokážeme nielen spustiť alarm a dať tak všetkým v domácnosti najavo, že uniká plyn, ale okamžite vyslať signál do spínača, ktorý zatvorí hlavný uzáver plynu. Stačí vyvetrať (v prípade, že používate motorčekové okná, tak aj toto spraví systém automaticky) a z nebezpečného úniku plynu je hravo zvládnutá situácia.

Ďalším príkladom je monitorovanie kvality vzduchu a monitorovanie vlhkosti. Senzory Vám oznámia, že je čas vyvetrať pretože kvalita vduchu v tej ktorej miestnosti nie je dobrá.

Senzor dymu/požiaru je taktiež nezaplatiteľným pomocníkom. Ved určite sa už každému stalo, že na niečo na sporáku zabudol. Práve pre tento prípad je senzor dymu výborný - v spolupráci s ďalšími súčasťami inteligentnej domácnosti dokáže napríklad vypnúť sporák, otvoriť okná, spustiť alarm, poslať Vám notifikáciu a pod.

Senzor vytopenia je ďalším príkladom funkčného a v každej domácnosti nevyhnutného senzoru, ktorý by mal byť základom každej, nielen inteligentnej domácnosti. Jeho umiestnením tam, kde môže dôjsť k vytopeniu (práčka, umývačka riadu, kúpeľňa) predídete nepríjemnostiam v podobe vytopeného domu/bytu alebo susedov :) Aj tento senzor dokáže dokonale spolupracovať s ostatnými zariadeniami v rámci Vašej inteligentnej siete a zabezpečiť napríklad zatvorenie hlavného uzáveru, zaslanie notifikácie, dpojenie spotrebiča od elektrickej energie.

Nemôžeme zabúdať ani na pohybové senzory. Ako z ich názvu vyplýva, tak tieto senzory reagujú na osobu, ktorá sa dostane do ich zorného poľa. Nevysielajú obraz, iba signál, že v danej miestnosti je pohyb. Je to jeden zo základných spúšťačov scén vo Vašej inteligentnej domácnosti.

Senzory otvorených dverí a okien Vám zasa dávajú dôležitú informácie v dvoch smeroch - buď keď nastalo neočakávané otvorenie okna alebo dverí, čo v podstate znamená vniknutie do objektu, alebo v prípade dažďa dokáže upozorniť na otvorené okná, poprípade ich zatvoriť, či v prípade odchodu posledného člena z rodiny domu takisto upozorniť na otvorené okná alebo zadné dvere.

Kamery sú súčasťou všetkých bezpečnostných systémov a inak tomu nie je ani u nás. Na požiadanie zákazníka nainštalujeme kamerový systém, ktorý bude neustále monitorovať okolie Vašej nehnuteľnosti poprípade aj jeho interiér. Na základe neočakávaného pohybu vie systém napríklad poslať aktuálnu fotografiu na Váš smartfón a Vy sa hneď môžete dostať do rozhrania kamerového systému, v ktorom si pozriete live záznam alebo prehráte ho späť a overíte si, či sa naozaj jedná o vniknutie.

Videovrátnik už dávno nie je prepychom, ale skôr nevyhnutnosťou. Dnes, keď sa s Vašimi susedmi ani nepoznáte, nemôžete dúfať v to, že keď sa Vám okolo dverí bude motať cudzí človek, tak zasiahnu. Váš videovrátnik to ale urobí. Nespĺňa len funkciu zvončeka, ale aj ďalšie oko v rámci kamerového systému, ktoré Vás upozorní na pohyb v blízkosti Vašich vchodových dverí. Taktiež má výhodu v tom, že môžete jednoducho odkiaľkoľvek komunikovať s človekom, ktorý Vám práve zvoní pri dverách, môžete mu nadiaľku otvoriť dvere, alebo skrinkovú schránku, určenú pre kuriérov na odovzdanie balíčkov. Veď to poznáte sami, s kuriérmi sa dnes dohodnúť na doručení je hrôza. S videovrátnikom Vám aj táto starosť odpadá.

Takmer všetky nami ponúkané senzory nespĺňajú len jednu funkciu. Väčšinou sú to multisenzory a takmer každý z nich minimálne meria telpotu a má v sebe zabudovaný akcelerometer. Ten je dôležitý v prípade, že niekto chce s daným senzorom manipulovať - ten Vám ihneď zašle notifikáciu a napríklad spustí alarm. S našimi senzormi teda získavate multisenzor - miesto 4 rôznych Vám stačí jeden, ktorý splní ďalšie funkcie využiteľné v rámci inteligentnej domácnosti.

Čeršničkou na torte v rámci bezpečnosti je samotný alarm. Môžete samozrejme využiť certifikovaný alarm od firmy Satel, ktorý Vám vieme nainštalovať a synchronizovať s našim systémom, alebo môžete jednoducho využiť všetky nainštalované komponentny v rámci svojej inteligentnej domácnosti a v prípade neočakávaného vniknutia do Vášho príbytku napríklad zlodejmi spraviť poriadny randál. Spustí sa siréna, začne hrať hudba nahlas, všetky svetlá začnú blikať, RGBW bude meniť farbu - no povedzte, ktorý zlodej sa nevyľaká a ostane v takom blázninci?

   

Scény - to, čo robí inteligentnú domácnosť inteligentnou

Využívanie scén

Hlavným dôvodom inštalácie Vašej inteligentnej domácnosti sú scény. Ide vlastne o vytvorenie určitých scenárov správania sa Vašej domácnosti na základe určitých podnetov.

Podnety môžu byť:

 • manuálne - stlačíte spúšťač/tlačidlo/vypínač,
 • vzdialene - spustíte scénu prostredníctvom aplikácie v smartfóne,
 • časový harmonogram - spúšťanie scén na základe časového harmonogramu,
 • podnet z iného zariadenia - po spustení jedného zariadenia sa automaticky spustí scéna, ktorá obslúži ďalšie nastavené zariadenia,
 • podnet zo senzorov - na základe informácie zo senzora je spustená príslušná scéna,
 • kombinácia vyššie uvedených.

Veľmi veľa činností vo Vašej domácnosti si viete zautomatizovať. K tejto automatizácii Vám slúžia scény, ktoré si vytvoríte presne podľa svojich predstáv.

Ako to celé funguje?
Jendoducho si poviete čo sa má stať ak nastane určitá situácia a presne takto si to nastavíte v systéme.  Napríklad ak pohybový senzor zaznamená pohyb v chodbe a už je šero, rozsvieť svetlá v chodbe na 50%. Alebo ak je nastavený nočný režim a pohybový senzor pod posteľou mojej dcéry zaznamená pohyb, je pravdepodobné, že ide na toaletu - rozsvieť svetlá cestou na toaletu a na toalete na 10%, čo by jej malo pomôcť k bezpečnému presunu tam a späť, ale určite by ju nemalo zobudiť.

V scénach a ich nastavovaní nechávate svoju fantáziu pracovať na plné obrátky. Zo skúsenosti Vám vieme povedať, že sa so scénami budete postupne hrať a vylepšovať ich tak, aby presne zodpovedali Vašim požiadavkam.

Všetky centrálne jednotky majú veľmi intuitívne systémy tvorby scén. Centrálna jednotka Fibaro Home Center 2 tvorbu scén posúva ešte o niečo ďalej - okrem základných intuitívnych nástrojov tvorby scén Vám ponúka aj LUA kód, vďaka ktorému si môžete scény programovať a teda dostať sa do každého detailu.

   

Ponúkame Vám bezplatnú konzultáciu a kompletný návrh a realizáciu inteligentnej domácnosti

Aj keď je bezdrôtové riešenie inteligentnej domácnosti pomocou nami ponúkaných produktov DIY (urob si sám) projekt, skúsenosť nám hovorí, že väčšina našich zákazníkov potrebuje minimálne základnú podporu pri realizácii svojej inteligentnej domácnosti. Na tom nie je nič zlé, veď prečo by ste sa neobrátili na partnera, ktorý má s týmto systémom skúsenosti a dokáže všetko nainštalovať a nastaviť, poprípade vyriešiť problémy oveľa rýchlejšie.

Vašu inteligentnú domácnosť si môžete kompletne aj s navrhnutím systému realizovať sami. Avšak keď sa na to necítite alebo jednoducho na to nemáte čas, ponúkame Vám rôzne balíky služieb, z ktorých si určite každý vyberie:

 • konzultácia zdarma
 • návrh systému zdarma (pokiaľ bude nasledovať nákup komponentov od nás, pokiaľ nie, služba je spoplatnená na hodinovej báze 50€/hodina bez DPH)
 • inštalácia inteligentného systému - táto služba zahŕňa iba inštaláciu všetkých komponentov inteligentnej domácnosti (cena individuálna)
 • konfigurácia inteligentného systému - táto služba zahŕňa iba konfiguráciu už nainštalovaného systému (cena individuálna)
 • inštalácia a konfigurácia systému - táto služba zahŕňa aj inštaláciu komponentov aj konfiguráciu inteligentnej domácnosti (cena individuálna)
 • kompletná realizácia inteligentného systému - od návrhu cez predaj komponentov, inštaláciu a konfiguráciu inteligentného systému na mieru pre Vás (cena individálna)

 

Požiadajte o bezplatnú konzultáciu a o návrh Vašej inteligentnej domácnosti na info@intelidom.sk alebo prejdite do nášho kontaktného formulára.

   

Chcem osobnú konzultáciu

   

Chcete vedieť koľko to celé stojí?